Riferimento

In 2014 SAP Renovation of Kalisz, Poland carried out complete renovation of my 1929 Bechstein 6 foot grand piano at their workshops in Poland. I was delighted with the result when the renovated piano was returned to me, and I have found SAP extremely helpful throughout my dealings with them. I was charged exactly what I had originally been quoted.

r1

Fortepian został wyremontowany przez SAP Renovation dla Pianos-Allegro sarl/ Feurich Center Suisse a Romanel/Lausanne. Regulacja ostateczna została wykonana przez Patrice Scanavini.

The piano was today delivered to Hexham Abbey by Tyneside Pianos, and I have seen it for the first time…It looks stunning and I wanted to thank you and your team for the care and quality of service you have provided for the cabinet restoration. I include things like the customer service and the plaque you have made. Our experience has been very good. Please pass my thanks on to all at SAP who have been involved.

All best wishes,
Marcus

r2

Krótkie, ale wymowne referencje od naszego klienta z Kanady – Wayne’a, dla którego odnowiliśmy 20 wspaniałych fortepianów.

Szanowny Panie Zbigniewie Szmaja,
W imieniu Łotewskiej Opery Narodowej chciałbym wyrazić nasze najgłębsze docenienie jakości pracy wykonanej przez firmę SAP RENOVATION w trakcie wykonywania kompletnej renowacji fortepianu Steinway & Sons model D, oznaczonego numerem seryjnym 546622, który należy do Łotewskiej Opery Narodowej (Ryga, Łotwa).

Sprawnie wykonana renowacja ze szczególną uwagą do każdego detalu wraz z całym procesem renowacji począwszy od odbioru aż do dostarczenia odrestaurowanego instrumentu, oraz ciągły kontakt odnośnie postępu prac dostarczany przez handlowca Bartłomieja Rogalskiego napełniła naszą instytucję pełnym zaufaniem.

Niech te pozytywne komentarze z naszej strony służą jako zachęta dla wielu przyszłych potencjalnych klientów.

Wszystkiego najlepszego,
ZIGMARS LIEPINS
Prezes Zarządu
Łotewska Opera Narodowa

r3

Steinway z roku 1892, model A, nr seryjny 76121, posiada certyfikat, który świadczy o wykonaniu instrumentu z afrykańskiego drewna bubinga, odrestaurowany przez SAP RENOVATION

https://youtu.be/w6sT7E2qhnk

W lipcu 2013 zakupiłem fortepian Steinway model S wykończony w kolorze drewna/brązowym/. Mechanizm był w idealnym stanie , lecz stan mebla był bardzo zaniedbany i poobijany . Dlatego też skontaktowałem się z firmą SAP Renovation i zleciłem remont obudowy w czarnym poliestrze, nowe rolki, galanterię i nowe oryginalne logo Steinway.

W listopadzie zeszłego roku, po długim transporcie lądowym i wodnym, otrzymałem fortepian na Majorkę. Wynik jest po prostu wspaniały: fortepian wygląda jak nowy i praca wykonana w doskonałej jakości.

Jestem wdzięczny za dobrą pracę i profesjonalność tej firmy, a także przedstawicielowi handlowemu w Hiszpanii, Arturowi Lewandowskiemu,który w trakcie całego procesu informował mnie o stanie prac renowacyjnych. Nie mam żadnych zastrzeżeń dotyczących firmy i chciałbym polecić ją każdemu kto chciałby wyrestaurować swój fortepian.

r4

Jest to legendarny fortepian Bechstein Art Case w kolorze mahoniowym. Został zbudowany w 1950 roku, odrestaurowany 8 lat temu w Polsce przez firmę SAP, nie był używany od tamtego czasu/jak nowy! (SAP jest uważany za najlepszą firmę renowacyjną na świecie)

W związku z bardziej niż udaną renowacją mojego fortepianu Ibach, chciałbym polecić Panią i Pani nadzwyczaj utalentowanych współpracowników wszystkim zainteresowanym.
Efekt renowacji stuletniego fortepianu jest bardziej niż zadowalający.
W tej sytuacji zawsze korzystałbym z Państwa usług i stanowczo polecam Państwa dalej.
Cały przebieg, odbiór, dostawa i dotrzymanie terminu nie pozostawia nic więcej do życzenia.
Pozdrawiam serdecznie i pozostawiam Państwa w najlepszych wspomnieniach.

r5

Odrestaurowany przez SAP w Polsce. Jest to jeden z rzadszych kolekcjonerskich okazów, zbudowany w 1898 roku, długość ok. 2,5 m, pokryty okleina orzechową, wiktoriański styl obudowy i nóg. Profesjonalnie odrestaurowany przez Europejskich Mistrzów Rzemiosła (SAP) w Polsce.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 2 im. F. Chopina
W zakresie generalnych napraw fortepianów Państwowa Szkoła Muzyczna
I st. nr 2 im. F. Chopina w Warszawie od lat współpracuje
z Fabryką Renowacja Fortepianów, firmą SAP Renovation z Kalisza.
Naprawom poddane zostały zarówno fortepiany krótkie, gabinetowe jak również posiadane przez nas fortepiany koncertowe. Oprócz odzyskania sprawności technicznej instrumentów, także ich walory brzmieniowe zostały ponownie odkryte.
Fortepian po takiej profesjonalnej renowacji nie tylko wygląda, ale co najważniejsze, gra i brzmi jak nowy. Mimo bardzo dużego zużycia, przez lata eksploatacji w warunkach szkolnych SAP Renovation doprowadził fortepiany do takiego stanu technicznego, który pozwala z całkowitą pewnością naszym uczniom i nauczycielom na ich użytkowanie przez długie lata, zarówno do ćwiczeń jak i działalności koncertowej.
Każda naprawa objęta jest wieloletnią gwarancją. Wysoka jakość usług SAP Renovation, profesjonalnych transport fortepianów oraz możliwość bezpośredniej współpracy z fabryką są godne polecenia wszystkich Szkołom Muzycznym oraz innym instytucjom Kultury

r6

Nie ma instrumentu bardziej legendarnego, majestatycznego, ważnego historycznie i tak polifonicznego jak fortepian
Zajmuje znaczące miejsce w orkiestrze, w recitalu albo w domu. Prawdziwym symbolem muzykalności jest dobry fortepian akustyczny. Dużym wyzwaniem po nabyciu jest jego utrzymanie. Po wyczerpaniu tradycyjnych źródeł (oficjalny importer, warsztaty od renowacji fortepianów, sprzedawców) , powierzyłem mojego Steinway’a ‘O’ firmie SAP Renovation. Ta firma od renowacji fortepianów, która zatrudnia specjalistów: przewoźników, stolarzy, hutników, inżynierów, monterów, instalatorów, stroicieli oraz handlowców którzy mówią i piszą w waszym języku.

Polecam firmę SAP Renovation pianistom o różnorodnym stopniu zaawansowania, solistom, szkołom muzycznym, konserwatoriom i właścicielom fortepianów, którzy chcą poddać swój fortepian renowacji najwyższej jakości.

r12r12a

Pod koniec 2009 roku zleciliśmy firmie SAP Renovation z Kalisza całkowity remont koncertowego fortepianu marki Bechstein, który był w bardzo złej kondycji. Gdy w lutym 2010 roku zobaczyliśmy nasz fortepian po zabiegach renowacyjnych – efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania – trudno było uwierzyć, że jest to ten sam zniszczony instrument.

Fortepian wygląda jak nowy i brzmi rewelacyjnie! Na tym instrumencie zagrali już: prof. Andrzej Stefański, Stanisław Sojka, Rafał Dutkiewicz, czyli pełna gama pianistów od muzyki poważnej, poprzez pop, na jazzie skończywszy. Wszyscy byli zachwyceni wyglądem, brzmieniem, wyrafinowaną mechaniką pozwalającą na pełną gamę wyszukanych artykulacji.

Teraz nasz Bechstein czeka na koncert chopinowski Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, pod dyrekcja Agnieszki Duczmal, a zagra na naszym Bechsteinie wybitny pianista młodego pokolenia Piotr Żukowski. Chcielibyśmy przy tej okazji wyrazić nasz podziw wobec umiejętności rzemieślniczych i artystycznych pracowników SAP Renovation.

Zdecydowanie polecamy firmę SAP Renovation, która reprezentuje najwyższy poziom zarówno świadczonych usług renowacyjnych jak i obsługi klienta.

r13

Inowrocławski dom Kultury niniejszym listem udziela firmie SAP Renovation Sp. Z o.o. z siedzibą w Kaliszu przy ul. Obozowej 18, reprezentowanej przez pana Zbigniewa Szmaję referencji profesjonalnego partnera w zakresie renowacji fortepianu.

Chcemy wyrazić swoje zadowolenie z wysokiej jakości usług świadczonych przez firmę SAP Renovation Sp. Z o.o. Dzięki profesjonalnemu artystycznemu rzemiosłu specjalistów reprezentujących Firmę, odrestaurowany fortepian stał się niemal dziełem sztuki. Kunszt i precyzja wykonania zasługują na najwyższą pochwałę.

Potwierdzamy wykonanie przez Firmę usług na wysokim poziomie technicznym z uwzględnieniem naszych sugestii, czym podkreślamy dużą fachowość firmy oraz troskę o dobro klienta. Podstawa kontaktu z Firmą SAP Renovation Sp. Z o.o. jest rzetelność, profesjonalizm, które połączone są z osobistym zaangażowaniem we współpracę oraz wyczuleniem na indywidualne potrzeby Klienta.Usługi świadczone były ku naszemu zadowoleniu, terminowo i bez zastrzeżeń, z zachowaniem należytej zawodowej staranności.

Do wyboru firmy SAP Renovation Sp. Z o.o. spośród szerokiego zakresu firm o podobnym charakterze działalności, skłoniły nas bardzo dobre referencje, potwierdzające wysoka jakość świadczonych usług, ale co ważniejsze, szerokie zrozumienie naszych potrzeb jako Klienta, miła oraz kompetentna obsługa, profesjonalizm, rzetelność kadry pracowniczej. Jako, że firma SAP Renovation Sp. Z o.o. sprawdziła się jako partner dla jej przyszłych klientów, rekomendujemy ją szczególnie tym, którzy poszukują solidnego partnera do współpracy.

r14

Kilka lat temu oddaliśmy pianino Bechstein I fortepian Blüthner do renowacji w fabryce SAP.

Jestem zadowolony, że mogę powiedzieć, iż wszystkie renowacje naszych pianin i fortepianów zostały wykonane na wysokim poziomie.

Ponadto, wysoką jakość usług zawdzięcza się umiejętnościom osób zatrudnionych w firmie SAP.

Kontynuujemy satysfakcjonującą współpracę z SAP, której jakość wykonania możemy polecić bez wahania.

r15

Jest mi niezmiernie miło, że mogę zarekomendować firmę SAP Renovation potencjalnym klientom.

Kupiłem wiele pianin i fortepianów w SAP, wszystkie były odrestaurowane i wykończone na najwyższym poziomie. Dodatkowo SAP odrestaurował instrumenty, które przywiozłem z Californii w Stanach Zjednoczonych do Polski. Wysiłek i koszty były opłacalne.

Zdecydowanie poleciłbym wszystkim firmę SAP wszystkim tym, którzy chcą odnowić swoje pianino. Są mistrzami w renowacji, odświeżaniu i odnawianiu pianin. Jako, że sam jestem ekspertem w dziedzinie pianin i fortepianów, mogę z pewnością powiedzieć, że ich praca wykonana jest na najwyższym poziomie.

r16

W maju 2008 roku, powierzyłem firmie SAP Renovation mój fortepian Steinwaya Model D z roku 1924 w celu kompletnej renowacji.Po siedmiu tygodniach przyszedł mój fortepian zarówno w optycznie jak i technicznie znakomitym stanie, który robi wrażenie. Firma SAP Renovation I ich partnerzy odznaczają sie poprzez:

• Pierwszorzędne prace rzemieślnicze we wszystkich fazach renowacji

• Znakomita logistykę oraz staranność przy odbieraniu i dostarczaniu instrumentów

• Optymalna dostępność drogą mailową oraz telefoniczną

• Precyzyjne spełnianie potrzeb klienta

Jestem bardzo zadowolony z mojego nowego Steinwaya

r17

Nazywam się Łukasz Kołakowski i mieszkam w Płocku. Jestem w trakcie nauki w Szkole Muzycznej II stopnia w Płocku w klasie fortepianu.

W grudniu 2008 roku zakupiłem fortepian gabinetowy o długości 145 cm renomowanej marki Bechstein z 1940 roku.Był w nie najlepszym stanie technicznym, brzmiał niewłaściwie, elementy mechaniczne nosiły ślady czasu, a od strony estetycznej wypadał wyraźnie niekorzystnie. W związku z tymi problemami podjąłem decyzję o oddaniu instrumentu do renowacji.

Gruntowną renowację zarówno mechaniczną, jak i estetyczną, zleciłem firmie SAP Renovation z Kalisza. Zakres pracy określony w umowie, obejmował naprawę generalną części akustycznej, mechanizmu i obudowy instrumentu. Opiekę nad renowacją objął pan Zbigniew Szmaja, który informował mnie na bieżąco o postępach w pracach.

Po odbiór instrumentu zostałem zaproszony w lutym 2009 roku. Efekt był imponujący. Instrumentu nie dało się wręcz odróżnić od nowych, zarówno pod względem brzmienia, jak i mechaniki oraz od strony estetycznej. Zadziwiał pięknym, głębokim dźwiękiem, wyjątkowym dla tej wielkości fortepianu, doskonałą sprawnością mechaniczną, jak również przyciągał wzrok eleganckim wyglądem.

Przyczyniła się do tego fachowa i bardzo dokładna praca specjalistów. Mogłem to zauważyć podczas wizyty w hali remontowej i obserwacji ich pracy, a także przy odbiorze instrumentu – renowacja była wykonywana perfekcyjnie w każdym calu. W marcu 2009 profesjonalna firma transportowa współpracująca z SAP Renovation dostarczyła fortepian do Płocka.

Kompetencje firmy i dbałość o klientów ujawniły się także po odbiorze instrumentu w postaci objęcia go 5-letnią gwarancją, strojenia gwarancyjnego oraz regularnych maili z pytaniami o jego stan w trakcie użytkowania.

Zdecydowani polecam firmę SAP Renovation. Ma duże doświadczenie i wykonuje z powodzeniem bardzo poważne renowacje. Zlecenie wykonuje z należytą dokładnością i profesjonalizmem – we współpracy z najważniejszymi producentami fortepianów w zakresie oryginalnych części. Zakład wykazuje się także niezwykłą dbałością o klienta. Wiedząc o prestiżowej jakości usług firmy SAP Renovation, można jej z całkowitym zaufaniem powierzyć swój fortepian lub pianino.

r18

Otrzymałem dostawę fortepianu koncertowego Steinway & Sons i jestem zachwycony jakością prac jakie wykonała wasza firma podczas remontu tego niesamowitego fortepianu.

Dźwięk po wymianie dna rezonansowego jest wspaniały.

Praca mechanizmu jest świetna.

Chciałbym także nadmienić, że wykończenie obudowy daleko przerosło moje oczekiwania, ponieważ każdy kto widział fortepian myślał, że jest on nowy.

Z pewnością będę wysyłał więcej fortepianów do remontu w przyszłości.

r19

W 2004 r. kupiliśmy od firmy SAP Renovation sp. Z o.o. z siedziba w Kaliszu ul.Obozowa 18 kompletnie wyremontowany fortepian koncertowy marki Bosendorfer model Imperial.

Jestesmy z niego bardzo zadowoleni, jest ciągle używany do organizowanych przez nas koncertów i nie ma z nim żadnych problemów.

r20

Pragniemy złożyć podziękowanie firmie SAP Renovation za wykonanie remontu i sprzedaż fortepianu IBACH.

Nasza firma zajmuje się handlem instrumentów a powyższy instrument dostarczany był do naszego bardzo dobrego klienta. W związku z tym bardzo zależało nam na dobrej obsłudze.

Po odebrani fortepianu stwierdziliśmy, że wykonany jest on wyjątkowo profesjonalnie i to pod względem jakości obudowy jak również pod względem walorów dźwiękowych.

Z pewnością w przypadku kolejnych transakcji zwrócimy się ponownie do firmy SAP Renovation o przygotowanie instrumentu. Wysoka jakość dostarczonego fortepianu oraz profesjonalizm świadczonych usług zasługują na polecenie tej Firmy innym Zleceniodawcom.

r21

W ciągu ostatnich kilku lat, oddaliśmy renowacji całkiem pokaźną liczbę pianin i fortepianów firmie SAP Renovation z Kalisza w Polsce, jestem

bardzo zadowolony z jakości wykonanych przez firmę prac.

r22

Nawiązują c do rozmowy z przedstawicielem SAP Renovation, chcielibyśmy rekomendować usługi tej firmy.

Wszelkie zlecenia remontów pianin i fortepianów, wykonywane przez firmę przez firmę SAP Renovation realizowane są profesjonalnie z wykorzystaniem najwyższej jakości części i akcesoriów.

r23

Z powodu niezawodności i wysokiej jakości pracy, współpracujemy już od 13 lat z firma SAP. W celu zagwarantowania spełnienia indywidualnych potrzeb, firma SAP stawia nam od dawno do dyspozycji pracowników na szkolenie.

Cieszymy się na dalszą współpracę.

r24

Serdecznie gratuluję otrzymania prestiżowego tytułu „Gazela Biznesu”.

Cieszę się, że wśród najlepiej rozwijających się firm znalazły się również, podobnie jak w roku ubiegłym, przedsiębiorstwa z Kalisza, a w tym gronie SAP Renovation.

Dla Pańskiej firmy jest to już kolejne wyróżnienie przyznane przez Puls Biznesu. Świadczy to o doskonałym zarządzaniu przedsiębiorstwem i pełnym wykorzystaniu dostępnych instrumentów biznesowych. Pańska firma umiejętnie korzysta z koniunktury gospodarczej, będąc jednocześnie jednym z jej źródeł. Siła gospodarki w skali lokalnej i krajowej opiera się bowiem w znacznym stopniu na dynamice rozwoju przedsiębiorstw.

Jeszcze raz gratuluję i życzę Panu dalszych sukcesów. Mam nadzieję, że kolejny rok działalności SAP RENOVATION da panu i oddanym współpracownikom wiele powodów do radości i satysfakcji.

r25

Jest nam miło poinformować, że zakończyliśmy pierwszą edycję konkursu: NAJLEPSZA POLSKA FIRMA, PRODUKT LUB USŁUGA W USA IM. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO którego celem jest zwiększenie sprzedaży polskich produktów na amerykańskim rynku.

Zwycięzcy zostali wybrani.

Konkurs jest zorganizowany pod patronatem przewodniczącego Senatu prof. Longina Pastusiaka, wraz ze wsparciem polsko-amerykańskiej Izby Handlowej.

Głównym zamierzeniem konkursu, jest wybranie najlepszej polskich firm, produktów lub usług, które są dostępne na amerykańskim rynku. Prestiżowe logo konkurencji, które może być umieszczone na produktach, jest wartością, ,która może wzmocnić pozycję polskich firm w Stanach Zjednoczonych. Jednakże, może to zwiększyć sprzedaż na innych międzynarodowych rynkach.

Ponad 1000 firm, które eksportują swoje produkty i usługi do Stanów Zjednoczonych, ubiegało się o pierwsze miejsce w konkursie.

Wybrano 13 zwycięzców. Złotym zwycięzcą 2004 roku, Pierwszej Edycji Konkursu została firma SAP RENOVATION Ltd. Company

r26a r26c r26b

Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości wykonanych prac restauratorskich pianin i fortepianów przez firmę SAP Renovation.

Zawsze używają materiałów najwyższej jakości, a ich renowacja jest wykonana na najwyższym poziomie w bardzo dobrej cenie.

Za każdym razem kiedy odbieramy od nich instrument, sprzedaj się bardzo szybko, przez jakość dźwięku, oraz ogólne wrażenie.

Również renowacja gabloty jest doskonała, dzięki czemu instrument nie stał zbyt długo w naszym salonie wystawowym.

r27

Mimo, że z firmą SAP robiłem interesy tylko przez krótki czas, zawsze wykazywali sie uprzejmością, byli zorientowani w oczekiwaniach klienta

oraz byli

szczerze chętni do pomocy podczas całego mojego kontaktu z firmą.

Dwa moje instrumenty, które zostały poddane renowacji, odzwierciedlały najwyższą jakość wykonania oraz doskonałą cenę.

W przyszłości bez wahania skorzystam z ich usług jeszcze raz, jeśli zajdzie potrzeba.

r28

Z podziękowaniami dla „SAP Renovation” za wspaniałą renowację mojego fortepianu. Instrument brzmi świetnie!

r29

Nicolas Dumas
Chciałbym wam podziękować za pracę którą wykonujecie.

Jest to trzeci fortepian który wam powierzyłem i jestem w pełni zadowolony z naszej współpracy.

Umiecie się zaadaptować do moich zaleceń (Przy kompletnych remontach jak i samej obudowy), jakość waszej pracy jest bardzo dobra.

Będę was polecał pod względem obudów. Możecie jeszcze raz pogratulować całej ekipie.

Pozdrawiam

Nicolas Dumas

Za przywrócenie świetności, kształtu i brzmienia fortepianu koncertowego Steinway & Sons w imieniu Artystów i Festiwalowej Publiczności dziękuję

Fabryce Renowacji Fortepianów i Pianin.

r31

Naprawa fortepianu Steinway L – TIM Williams z USA
Niedawno wysłałem fortepian marki Steinway Model L z 1977 roku do Polskiej firmy SAP Renovation na kompletny remont.

Fortepian był zniszczony, ale dźwięk był w porządku. Instrument potrzebował remontu obudowy, nowego naciągu, nowej strojnicy i części mechanizmu.

Byłem bardzo zadowolony z wykonanej pracy i w ogóle z przebiegu całej transakcji.

Gdy SAP otrzymał mój fortepian zrobili dokładną wycenę napraw. Wskazli oni rzeczy, które były nadal w dobrym stanie i zaproponowali dokonanie kilku zmian o których ja nawet nie pomyślałem. Nawet przez chwilę nie poczułem by jakiekolwiek wskazane przez SAP prace nie powinny być wykonane, nie było też mowy o dodatkowych nieplanowanych wydatkach. SAP dał mi zestaw bardzo konkretnych pytań które pomogły mi przy wyborze części , materiałów i wykończenia, co też w niezwykle fachowy sposób zadowoliło mój gust.

W trakcie procesu renowacji dwukrotnie przesłali mi zdjęcia aby upewnić się, że robią dokładnie to co chciałem. Byli przygotowani na wszelkie zmiany w razie potrzeby, uważam ich pracę za bardziej niż satysfakcjonującą. Ramy żeliwne w Steinway-ach model New York bardzo często mają nierówności, plamy, przebarwienia.

SAP wyremontował całą ramę tak, że nie było widać żadnych wad.. Rama została opisana na czarno w prawdziwie artystyczny sposób.

Wykończyli fortepian w czarnym poliestrze tak, że wygląda dla mnie lepiej niż jakikolwiek nowy Steinway który wyprodukowany został w fabryce Steinway w Nowym Jorku

Dźwięk fortepianu jest wspaniały. Częściowo jest to zasługa tego ,że były to jedne z najlepiej brzmiących fortepiany Steinway.

Jednakże części Renner i Abel które zostały zainstalowane przez SAP były równe o ile nie lepsze pod względem jakości do części używanych w fabryce Steinway.

Posiadałem trzy fortepiany marki Steinway i grywałem na wielu innych , ale nie przesadzam mówiąc, że ten jest jednym z najlepszych , jeśli nie jest NAJLEPSZY.

Radzenie sobie z międzynarodowym transportem , dokumentami eksportowymi i urzędem celnym jest dla nas ludzi którzy nie robią tego na co dzień niełatwe. SAP wykonał świetna pracę pomagając mi przebrnąć przez to wszystko. Kiedy mój przewoźnik otrzymał przesyłkę stwierdził ,że tak profesjonalnie wykonanej , solidnej skrzyni do przewozu fortepianów jeszcze nie widział. Fortepian dojechał do mnie bez najmniejszego zadrapania. Łatwo jest powiedzieć „ dostajesz to za co płacisz” ale wiemy ,że to powiedzenie nie jest do końca prawdziwe. Często dostajemy mniej.. Ceny SAP są całkiem konkurencyjne , praca wykonywana przez nich jest dziełem doskonałym, w czasie niespełna ośmiu miesięcy zrobili kompletny remont fortepianu, powiedziałbym że SAP Renovation jest największą profesjonalna konkurencja dla jakiegokolwiek innego zakładu renowacyjnego. Uważam SAP za firmę godną zaufania.

Tim Williams

r32

strzałka do góry